Mutatjuk, mire válts, ha nem szeretnél mindig étolajjal főzni

Az étolaj olyannyira alapvető élelmiszer a konyhában, hogy általában meg is feledkezünk arról, milyen sokféle más zsiradékkal tudunk még sütni és főzni. Ha szeretnénk kicsit változatosabban étkezni, érdemes az olajokat is variálni, attól függően, hogy épp milyen típusú ételt készítünk.

Míg dédanyáink valószínűleg gyakrabban főztek zsírral, mint különféle olajokkal, és a vaj is szélesebb körben használt zsiradék volt a konyhában és nem korlátozódott szinte csak a süteményekre a használata, mára a legtöbben egyfajta olajjal – a leggyakrabban napraforgóolajjal – készítenek jóformán mindent, legyen az hirtelen sült hús, leves, vagy épp valamilyen köret. Pedig sokféle más zsiradék is van, ami jó, sőt sokszor jobb is, mint a napraforgóolaj, érdemes tehát váltogatni őket. Most ezekből mutatunk be néhányat.

Mutatjuk, mire válts, ha nem szeretnél mindig étolajjal főzni

Olíva – a legelterjedtebb

Míg húsz-harminc éve az olívaolaj különlegeségnek számított és nagyrészt különlegesebb salátákat ízesítettek csak vele, mára jó minőségű olívaolajat tudunk venni már a legtöbb boltban. Persze a különlegesebb, kézműves változatokhoz még most is delikát üzletekben jutunk elsősorban hozzá, és a pénztárcánkba is igen mélyen bele kell nyúlni.

Olívaolajban ne süssünk rántott húst, se fasírtot, hiszen a forráspontja sokkal alacsonyabb, mint a napraforgóé, így hamarabb megég, és tele lesz káros anyagokkal, de alacsonyabb hevítést igénylő sütéshez bátran használjuk.

Roston sütésre, levesekhez, szószokhoz, zöldségekhez nagyon jól használható, tele van jófajta zsírsavakkal és az íze kellemesen gyümölcsös, kesernyés – ami az ételekben nem érezhető ki.

Kókusz – sütésre, főzésre

A finomított kókuszolaj az utóbbi években lett igazán népszerű itthon is, mivel az étolajnál még nagyobb a forráspontja, ezért remekül lehet vele sütni és pirítani. Jól használható gyakorlatilag az összes főzési eljárásnál, íze gyakorlatilag nincs, nem kell attól tartani, hogy kókuszíze lesz az ételeknek. 25 Celsius fok alatt megdermed, ezért olyan ételekben, amelyeknél fontos, hogy krémes maradjon hidegen, inkább kerüljük, mert kemény, csomós lehet az étel, ahogy kihűl és megdermed benne az olaj.

Avokádó, dió és szezám – a különleges ízek kedvelőinek

Míg a fent említett két olajfajta főzésre is sütésre is alkalmas, az avokádó és dióolajat inkább ízesítésre használjuk, kerüljön salátákba, krémekbe, süteményekbe.

A szezámolaj pirítatlan formában jól használható a salátákban és a süteményekben is, de ha pirított szezámolajat használunk, akkor inkább tekintsünk rá fűszerként, hiszen átható szezámos íze az egész ételben érezhető lesz, könnyen túl lehet adagolni.

Ázsiai ételekben, közel-keleti fogásokban (hummusz, krémek) alapvető hozzávaló szokott lenni, érdemes belőle tartani otthon egy kisebb üveggel, hiszen salátákon is remekül érvényesül, a hűtőben hónapokig eláll, anélkül, hogy megavasodna.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Finom alapanyagokat itt találsz:

Hozzászólások (0)

Címlapról ajánljuk

További cikkek