9 étel és ital, amiről nem gondoltad, hogy koffein van benne

Azt hiszed, hogy csak a kávéval viszel be koffeint a szervezetedbe? Nem ez a helyzet, ezért, ha szeretnéd csökkenteni a koffeinfogyasztásod, akkor érdemes tudnod, hogy mely ételeket és italokat kerüld el.

Nem indul a reggel kávé nélkül vagy nem tudod átvészelni a munkanapot a délutáni jól megérdemelt kávészünet nélkül? Nyilván tisztában vagy vele, hogy ilyenkor koffeint juttatsz a szervezetedbe, ami stimulálja a központi idegrendszert, de ettől még nincs a kávéval vele semmi baj, sőt, egyre több kutatás számol be a pozitív hatásairól. Azonban túlzásba sem szabad esni, az amerikai egészségügyi szervezetek ajánlása szerint nem érdemes meghaladni a napi 400 mg-ot belőle, ami nagyjából négy-öt csésze kávét jelent. Azonban nem csak a kávéban van koffein! Más ételek és italok is tartalmazzák a koffeint, így anélkül fogyaszthatsz koffeint, hogy azt tudatosítanád.

Az alábbi 9 ételt és italt kerüld el, ha szeretnéd csökkenteni a bevitt koffeint mennyiségét!

9 étel és ital, amiről nem gondoltad, hogy koffein van benne

Koffeinmentes kávé

Ellentmondásnak hangzik, pedig a koffeinmentes kávéban is van koffein, mivel az eljárás során nagyjából a koffein 97 százalékát tudják csak kivonni.

Átlagosan 2 mg koffein marad így a koffeinmentes kávéban, ami nyilván jóval kevesebb, mint egy átlagos csésze tartalma.

Ahogy pedig azt korábban írtuk, a kávé maga egészséges, antioxidánsokat és mikrotápanyagokat, így például mangánt tartalmaz, és a koffeinmentes kávé is rendelkezik ezekkel az előnyös tulajdonságokkal.

Teák

Valószínűleg ez is egyértelmű, de azért nem árt elismételni, hogy a teákban, így a fekete és zöld teában is van koffein. Egy bögre fekete tea 14-61 mg koffeint tartalmaz, attól függően, hogy mennyi ideig áztatod, de átlag 47 mg-mal lehet számolni. Ugyanez a helyzet a zöld teával, ami mindemellett rendkívül egészséges, hiszen tele van antioxidánsokkal. Ha fogyasztasz belőle, azért tartsd észben, hogy 35-80 mg között van a zöld teák koffeintartalma.

Kombucha

Mivel a kombucha lényegében fermentált tea, ezért ebben is van koffein. Azonban ebben csak harmadannyi van, mint a sima teákban, nagyjából 10-25 mg. A kombucha egyébként a beleknek is nagyon jót tesz, úgyhogy nem érdemes lemondani róla.

Csokoládé

A csokoládék esetében a kakaótartalom határozza meg a koffein mértékét. Azt mondhatjuk, hogy 100 gramm tejcsokoládéban nagyjából 21 mg koffein lehet, míg a 70-85 százalékos étcsokiból egy 100 grammos tábla 80 mg-ot tartalmaz (persze előbbivel ellentétben az étcsokiból senki nem eszik meg egy táblát egy ültő helyében). A fehér csokiban ezzel szemben nincs kakaó, így koffein se.

Fontos azonban, hogy míg a természetes koffeintartalmú ételeknek, italoknak számos pozitív élettani hatása van, a hozzáadott koffeint tartalmazó társaikról ez nem mondható el. Például az étcsokoládé rostban, vasban, rézben, mangánban és antioxidánsokban gazdag.

Ízesített víz

Az ízesített vizek, amelyeket koffeinnel dúsított vízként árusítanak 60-125 mg koffeint tartalmaznak átlagosan, azonban ezeket érdemes mértékkel fogyasztani vagy teljes egészében elkerülni.

Protein szeletek

A magok és aszalt gyümölcsök mellett a protein szeletekben édesítők és egyéb adalékanyagok is felbukkanhatnak, így például koffein, de ennek mennyisége általában nincs feltüntetve. Érdemes ezért mindig ellenőrizni az összetevőket, és inkább a házi készítésű protein szeleteket választani.

Fagyi

Persze nem minden fagyiban van koffein, itt is az ízesítés számít: a fentiek után nem meglepő, hogy a csoki és kávé ízesítésű fagylaltokban van belőle. 100 gramm csoki fagyiban például 3 mg, de a Ben & Jerrys egyik kávés ízű fagylaltjából 236 grammban 70 mg koffeint találtak.

Gabonapehely

A fagyihoz hasonlóan a csokis gabonapelyhek is tartalmazhatnak koffeint. Egy 28 grammos adagba akár 1,6 mg koffein is lehet, így nem biztos, hogy előnyös, ha a gyerek ilyen reggelivel indítja a napot.

Ízesített magok

A nyers magokban természetesen nincs koffein, de a serkentőanyag felbukkanhat a fűszerezésben, mint például a mokkás mandula esetében.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ismerj meg izgalmas alapanyagokat:

Hozzászólások (0)

Címlapról ajánljuk

További cikkek